Serwery stanowią kręgosłup nowoczesnej infrastruktury IT, umożliwiając funkcjonowanie zarówno małych i dużych firm. Poznaj sposoby łączenia się z serwerami!
Prosty, ale potężny – HTML jest standardowym językiem znaczników, służącym do tworzenia stron internetowych, co zasadniczo czyni go podstawą całego Internetu! To za jego pomocą komunikujemy się z przeglądarkami i mówimy im, jak mają uporządkować zawartość witryny w tytuły, nagłówki, akapity, obrazy, łącza, listy, formularze, tabele i inne elementy.
Zdecydowana większość odwiedzanych przez Ciebie stron internetowych została napisana i ustrukturyzowana właśnie przy użyciu elementów HTML. Statystyki mówią, że obecnie korzysta z niego 94,3% wszystkich witryn na świecie!
Wiedza o tym, co to jest HTML, jak działa i do czego służy przyda się nie tylko programistom stron internetowych. Co prawda, dla nich znajomość tego języka jest absolutną koniecznością, ale nawet w innych branżach, takich jak np. projektowanie UX/UI, marketing czy SEO, odrobina HTML zawsze może się przydać.
W prostych słowach, HTML to technologia, służąca do tworzenia stron internetowych. Nazwa to skrót od HyperText Markup Language, co po polsku oznacza hipertekstowy język znaczników. Gdyby rozbić tę nazwę na czynniki pierwsze, to składające się na nią słowa oznaczają po kolei:
Warto zauważyć, że HTML nie jest typowym językiem programowania, jak np. JavaScript czy Python. Nie zawiera on w porównaniu do nich logiki programowania. Nie ma typowych instrukcji warunkowych. Nie może oceniać wyrażeń ani wykonywać żadnych obliczeń. Nie obsługuje zdarzeń ani nie wykonuje zadań. Nie można nim deklarować zmiennych i pisać funkcji. W żaden sposób nie modyfikuje też ani nie manipuluje danymi. HTML nie może pobierać danych wejściowych i generować danych wyjściowych.
Zamiast tego, jak sama nazwa wskazuje, HTML jest językiem znaczników. Jego najważniejszą funkcją jest ustalenie (oznaczanie) struktury, układu i prezentacji zawartości strony internetowej (np. jej treści, nagłówków, obrazów). W połączeniu z innymi językami, takimi jak kaskadowe arkusze stylów (CSS) i JavaScript może tworzyć atrakcyjne wizualnie i interaktywne witryny.
Uniwersalność i wszechstronność HTML sprawiają, że jest to najpopularniejszy język znaczników na świecie. Większość front-endowych programistów internetowych zaczyna od nauki kodowania właśnie w HTML.
Rozwijaj swój biznes z UDI! Zaprojektujemy i wdrożymy dla Ciebie funkcjonalną i nowoczesną stronę internetową, dopasowaną do potrzeb Twojej firmy. Nasz zespół zajmie się też jej promocją oraz stałą obsługą.
Zainwestuj w jakość, która będzie zwracała się leadami przez wiele lat!
Pierwsza wersja HTML została napisana w 1991 roku, ale jego historia sięga znacznie wcześniej – aż 11 lat wstecz.
Ojcem tego „wynalazku” jest Tim Berners-Lee – fizyk, informatyk i pracownik CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych). To on w pewnym momencie swojej kariery odczuł potrzebę stworzenia czegoś, co ułatwiłoby mu codzienną pracę. Denerwowało go bowiem to, że wszystkie informacje, z których korzystał były przechowywane w różnych bazach danych i nie był w stanie zapisać ich w taki sposób, w jaki normalnie pracuje ludzki mózg – przez przypadkowe skojarzenia między różnymi koncepcjami.
Z tego powodu, w 1980 roku stworzył prototyp hipertekstowego systemu informacyjnego o nazwie „Enquire”. Był on używany głównie przez samego Tima Bernersa-Lee do pracy nad jego projektami. I chociaż nigdy nie został opublikowany, stanowił podstawę do późniejszego rozwoju koncepcji przepływu informacji za pomocą odnośników – hiperłączy.
Pomysł Tima Bernersa-Lee nie był pierwszym razem, kiedy pojawiła się koncepcja hiperłączy. Termin ten został ukuty przez Teda Nelsona w latach 60.. To on stworzył pionierską ideę połączonego świata i podjął nawet próbę implementacji swojego systemu hiperłączy. Niestety Nelson wyprzedził swoje czasy. Ówczesna technologia nie była wtedy gotowa na realizację takiego projektu. Stało się to możliwe dopiero kilkadziesiąt lat później…
9 lat później Berners-Lee poszedł ze swoim pomysłem nieco dalej. Dostrzegając, że problem z samodzielnymi i niepołączonymi bazami danych wpływa na produktywność wszystkich pracowników, przedłożył menedżerom swój projekt. Zaproponował w nim stworzenie rozbudowanego i bardziej zaawansowanego systemu, który wykorzystywałby hipertekst do łączenia plików na oddzielnych komputerach podłączonych do Internetu. Tym samym umożliwiłoby to fizykom dzielenie się informacjami badawczymi z dowolnego miejsca na świecie.
Wówczas nie zdobył on jednak aprobaty przełożonych. Dopiero rok później, kiedy wrócił z nową i ulepszoną propozycją, otrzymał pozwolenie na pracę nad projektem. I tak, w 1990 roku Tim Berners-Lee współpracując z kolegą po fachu – Robertem Cailliau, opracował pierwszą na świecie przeglądarkę (WorldWideWeb), zaprojektował HTML, napisał pierwszy serwer sieciowy i powiązał to wszystko z internetowym protokołem HTTP. A dokonał tego, pracując na komputerze NeXT, zaprojektowanym przez Steve’a Jobsa. W efekcie tych prac powstała pierwsza strona internetowa pod adresem: info.cern.ch.
Pierwszą specyfikację języka HTML, nazwaną „HTML Tags” (Znaczniki HTML), Berners-Lee zamieścił w Internecie w 1991 roku. 2 lata później oficjalnie opublikowana została wersja HTML 1.0. W sumie, od 1993 roku powstało 76 wersji HTML, a najnowsza z nich to HTML 5.
HTML w połączeniu z JavaScript i CSS stał się kamieniem milowym w tworzeniu stron internetowych.
HTML to darmowy i open sourcowy język, który jest używany głównie do tworzenia stron internetowych. Służy do definiowania struktury i układu witryny, jej wyglądu oraz wszelkich funkcji specjalnych.
Dzięki HTML można m.in.:
Bez HTML wszystkie strony internetowe byłyby zwykłymi plikami tekstowymi i wyglądałyby tak:
Oprócz stron internetowych, za pomocą HTML można tworzyć również formularze do zbierania danych, przetwarzania transakcji, dokonywania rezerwacji lub składania zamówień, a także pisać e-maile.
HTML i CSS (kaskadowe arkusze stylów) to podstawowe języki skryptów internetowych, których głównym zastosowaniem jest tworzenie stron i aplikacji internetowych. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że HTML zapewnia podstawową strukturę stron internetowych, podczas gdy CSS służy do kontrolowania ich stylu i układu.
W HTML najpierw pisze się słowa, a następnie dodaje do nich tagi, dzięki którym przeglądarka rozpoznaje nagłówek strony, początek i koniec akapitu itd. Z kolei CSS określa kolor tekstu na stronie, rodzaj i rozmiar czcionki, kolory tła, obrazy itp. Definiuje on także układ witryny, czyli rozmieszczenie poszczególnych elementów na ekranie oraz mówi o tym, jak strona internetowa powinna reagować na zmianę rozmiaru lub rozciągnięcie.
Do tego duetu dołącza jeszcze jeden język – JavaScript, który odpowiada za podstawowe efekty specjalne i interakcję.
HTML zapewnia szkielet witryny, podczas gdy CSS i JavaScript dodają do niej elementy wizualne i sprawiają, że jest interaktywna.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda kod HTML na tej konkretnej stronie, a jesteś na komputerze stacjonarnym lub laptopie, kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i wybierz opcję „Wyświetl źródło strony”/ “Pokaż kod źródłowy strony”/“Zbadaj” (nazwa może się różnić w zależności od przeglądarki). Powinna ukazać Ci się wtedy gigantyczna ściana kodu. To właśnie HTML.
Jak widzisz, HTML ma postać zwykłego tekstu z odpowiednimi adnotacjami dotyczącymi jego znaczników (tagów), które składają się z atrybutów. Większość kodu HTML jest budowana przy użyciu „bloków elementów”. Są to poszczególne fragmenty całego kodu HTML, które oddzielają między sobą różne elementy na stronie. Np. jednym blokiem elementów jest treść tego artykułu, kolejnym jest menu u góry, a jeszcze innym stopka na samym dole ekranu.
Znaczniki (zwane też tagami) to elementy w kodzie, które informują przeglądarkę, jak powinna wyświetlić dany fragment tekstu. Zwykle znajdują się na początku oraz na końcu każdego elementu HTML. Na przykład tag „paragraph”, pozwalający na utworzenie nowego akapitu, otwiera się używając < p >, a zamyka z < /p >. Całość prezentuje się wtedy tak:
< p > Treść akapitu < /p >
Inny prosty przykład, jak działają tagi HTML:
< b > Ten tekst powinien być pogrubiony. < /b >
W tym przypadku < b > i < /b > to znaczniki HTML, które oznaczają załączony tekst jako „pogrubiony” (wyboldowany). W efekcie, użytkownik widzi ten tekst jako:
Ten tekst powinien być pogrubiony.
Należy zauważyć, że niektóre elementy HTML, takie jak np. < br > (czyli przerwa), mają tylko jeden otwierający tag — są to tak zwane puste znaczniki.
Programowanie i inne kwestie techniczne, w których jesteśmy specjalistami, bierzemy na siebie. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz i powiesz nam o swoich potrzebach. My zajmiemy się resztą i wdrożymy Twój pomysł w życie.
Tagom HTML można też przypisać atrybuty. Są one umieszczane w tagu otwierającym i przekazują więcej informacji o danym elemencie. Ich składnia wygląda następująco: nazwa=”wartość”
Np. element obrazu musi zawsze posiadać atrybut źródłowy, czyli adres URL obrazu lub ścieżkę pliku. W przeciwnym razie przeglądarka nie będzie wiedziała, jaki obraz ma wyrenderować na stronie. Oprócz tego do grafik na stronie zawsze warto dopisywać atrybut alt (tekst alternatywny), który mówi o tym, co znajduje się na obrazie. To na wypadek, gdyby obraz nie ładował się prawidłowo lub użytkownik miał problem ze wzrokiem.
Tak samo jest w przypadku znacznika “anchor”, którego używa się tworzenia hiperlinków — musi on zawierać atrybut “href” , którego wartość określa miejsce docelowe linku. Bez tego przeglądarka nie będzie wiedziała, gdzie ma odesłać użytkownika po kliknięciu.