Serwery stanowią kręgosłup nowoczesnej infrastruktury IT, umożliwiając funkcjonowanie zarówno małych i dużych firm. Poznaj sposoby łączenia się z serwerami!
Podczas gdy wielu autorów trzyma w ścisłej tajemnicy swoje know-how i szczegóły stworzonego rozwiązania, oprogramowanie open source zakłada zupełnie odwrotne, transparentne podejście. Jego kod źródłowy dostępny jest dla każdego, przez co zachęca innych do współpracy i wspierania dalszego rozwoju.
We współczesnym świecie zorientowanym na technologię, open source odgrywa ogromną i istotną rolę. Jest podstawą większości tworzonych aplikacji w każdej branży, a jego wykorzystanie stale rośnie. Według raportu firmy Synopsys, 98% baz kodów zawiera w sobie przynajmniej kilka komponentów open source – to wzrost o 259% w ciągu 5 lat!
Co ciekawe, open source nie tylko zdobywa świat, ale też… kosmos. Okazuje się, że prawie 12 tysięcy programistów z całego świata, dzięki swojej aktywności na GitHubie, przyczyniło się do powstania kodu, który umożliwił pierwszy lot śmigłowoco-dronem na Marsie. Większość deweloperów prawdopodobnie nie zdaje sobie nawet sprawy, że mają swój wkład w oprogramowanie Ingenuity, wykorzystane przez NASA i Jet Propulsion Lab (JPL).
Ale zacznijmy od początku…
Open source to oprogramowanie, które jest rozpowszechniane wraz ze swoim kodem źródłowym. Głównym jego założeniem jest możliwość nieograniczonego dostępu i edycji. Każdy może go zobaczyć, użytkować, modyfikować i rozpowszechniać według własnego uznania.
Twórcy oprogramowania typu open source nie postrzegają swoich dzieł jako prawnie zastrzeżonych. Wymyślone przez siebie rozwiązanie udostępniają na podstawie licencji, która określa, w jaki sposób inni ludzie mogą wchodzić z nim w interakcje, zmieniać i rozpowszechniać.
Dzięki temu, programiści, którzy mają dostęp do danego kodu źródłowego, zgodnie z wytycznymi mogą modyfikować program lub aplikację tak, aby jak najlepiej odpowiadały ich potrzebom. Np. dodając do nich własne elementy lub naprawiając to, co nie działa poprawnie. Wiele projektów typu open source jest hostowanych w serwisie GitHub. Tam można uzyskać dostęp do repozytoriów lub zaangażować się w projekty społecznościowe.
Open Source Initiative (OSI) to korporacja non-profit. Została stworzona w 1998 roku przez Bruce’a Perensa i Erica Raymonda w celu promocji oraz ochrony oprogramowania open source i jego społeczności. Zawiera szereg zasad i wytycznych mówiących o korzystaniu z otwartego oprogramowania, a także zapewnia odpowiedni program certyfikacji.
Oprogramowanie open source to z założenia dzieło zespołowe. Kluczową rolę odgrywa w nim zaangażowana społeczność, która efektywnie je rozwija i udoskonala. Kod źródłowy jest publicznie dostępny, a programiści działając indywidualnie lub w kolektywach dzielą się pomysłami, modyfikują i rozpowszechniają dane rozwiązanie. W większości przypadków otwarte oprogramowanie jest darmowe, ale dodatkowe usługi lub funkcje mogą wiązać się z opłatami.
Oprogramowanie closed source to z kolei oprogramowanie komputerowe, którego kod źródłowy jest zastrzeżony. Prawo do edycji, kopiowania i dalszej dystrybucji mają tylko jego pierwotni autorzy. Oprogramowanie zamknięte jest zwykle płatne, a koszty mogą się różnić w zależności od jego złożoności.
Oprogramowanie open source zwykle jest dostarczane z licencją dystrybucyjną. Określa ona, w jaki sposób programiści mogą używać, modyfikować i – co najważniejsze – rozpowszechniać dane oprogramowanie.
Wśród najpopularniejszych licencji open source są:
Open source to jeden z największych trendów programowania dzisiejszych czasów. Niewątpliwie przyczynił się do ogromnego rozwoju sektora IT, ale jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Twoja firma korzysta z otwartego oprogramowania? Zobacz, jak możemy Ci pomóc.
A gdzie można znaleźć otwarte oprogramowanie? Prawie wszędzie! Korzystają z niego m.in.: