Serwery stanowią kręgosłup nowoczesnej infrastruktury IT, umożliwiając funkcjonowanie zarówno małych i dużych firm. Poznaj sposoby łączenia się z serwerami!
Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, każdego dnia stykasz się z interfejsem API. Wysyłasz wiadomość, sprawdzasz pogodę lub wynik meczu na swoim telefonie? Każda ta czynność korzysta z interfejsu API w celu uzyskania dostępu do informacji z innego źródła i ich dostarczenia na Twoje urządzenie.
Ten rodzaj łączności między aplikacjami to obecnie funkcjonalność, bez której trudno byłoby nam żyć. Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że wszystko mamy w zasięgu ręki, a nawet, mówiąc dokładniej – w zasięgu jednego kliknięcia. Przez smartfona, tablet czy komputer możemy robić zakupy, rezerwować podróże czy komunikować się z innymi. Ale jak to możliwe, że dane z jednego miejsca są dostępne gdzieś indziej?
Dzieje się tak za pomocą API, który nie tylko pozwala programistom na tworzenie nowych aplikacji, ale także umożliwia firmom opracowywanie nowych źródeł przychodów i zapewnianie lepszych doświadczeń swoim klientom.
API to skrót od Application Programming Interface, co w tłumaczeniu oznacza – „interfejs programowania aplikacji”. Jest to zestaw protokołów, procedur, funkcji i poleceń używanych przez programistów w celu ułatwienia interakcji między zewnętrznymi składnikami oprogramowania, systemami operacyjnymi lub mikrousługami.
Typowy interfejs użytkownika jest przeznaczony do użytku przez człowieka, podczas gdy interfejsy API są przeznaczone do użytku przez aplikację lub komputer.
Można powiedzieć, że API stanowi formę umowy między co najmniej dwoma niezależnymi lub powiązanymi aplikacjami lub komponentami oprogramowania, która umożliwia im wzajemną komunikację i współpracę. Programiści tworzący daną aplikację, udostępniają innym do niej swoje API, czyli instrukcje mówiące o tym, jak można wykorzystać ich dane we własnym oprogramowaniu. Celem takiego działania jest zapewnienie specjalistom IT wspólnej, standardowej metody pisania oprogramowania, które opiera się na sobie nawzajem. Tym samym eliminuje to konieczność samodzielnego pisania od zera, projektowania i wdrażania niezbędnych funkcjonalności.
Co więcej, interfejsy API umożliwiają jednej aplikacji uzyskać dostęp do danych z innej aplikacji bez konieczności wiedzy programisty o sposobie jej działania. To szczególnie ważne w przypadku, gdy oprogramowania są napisane w różnych językach. Dzięki interfejsom API pokonana zostaje tzw. „bariera językowa”, przez co programy, choć napisane w różnych środowiskach, mogą się ze sobą komunikować za pomocą zestawu definicji i protokołów.
Interfejs API może być postrzegany jako złożony z dwóch podstawowych elementów:
Nadal ciężko Ci zrozumieć, czym jest API? Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie.
Wyobraź sobie, że samochód jest elementem oprogramowania. Wtedy jego API zawierałoby informacje o tym, co może robić – np. przyspieszać, hamować, skręcać, puszczać radio, zapalać światła itp. Posiadałoby również instrukcje, jak możesz zmusić auto do wykonania tych czynności. Aby przyspieszyć, połóż nogę na pedale gazu i naciśnij. Aby skręcić, połóż obie ręce na kierownicy i przekręć ją w wybranym kierunku i tak dalej. Żeby to wszystko się zadziało, nie potrzebujesz wiedzy, jak dokładnie działa samochód. Nie musisz też wiedzieć, jakie mechanizmy zachodzą pod maską, żeby móc się nim posługiwać. Tak samo jest z API. Dlatego, jeśli nauczyłeś się jeździć samochodem z silnikiem spalinowym, bez problemu możesz zasiąść za kierownicą elektryka lub hybrydy bez konieczności uczenia się całego zestawu nowych umiejętności.
Architektura API jest zwykle wyjaśniana w kategoriach klienta (aplikacji wysyłającej żądanie) i serwera (aplikacji wysyłającej odpowiedź na to żądanie).
Schemat działania API można opisać w kilku krokach:
Pokazując to na prostszym przykładzie, porównajmy działanie API do wyjścia do restauracji. Kelner (API) działa jako pośrednik między Tobą (użytkownik) a kuchnią (serwer WWW). Mówisz kelnerowi o swoim zamówieniu (wywołanie API), a kelner przekazuje to kuchni. Następnie kuchnia przygotowuje posiłek, a kelner zgodnie z życzeniem dostarcza Ci to, co zamówiłeś.
Klucz API używany jest przez niektóre programy w celu identyfikacji i kontrolowania użytkownika lub aplikacji, które chcą uzyskać dostęp do API. Jest to fragment kodu oprogramowania, najczęściej w postaci wygenerowanego ciągu znaków. Pomaga on w monitorowaniu sposobu, w jaki jest używane API, co z kolei może zapobiegać złośliwym lub nieuczciwym działaniom. Wygenerowanie klucza API jest niezbędne np., aby móc wykorzystywać mapy Google na swoje stronie internetowej.
API można skategoryzować ze względu na poziom ich dostępności na prywatne, partnerskie i publiczne. To od firmy zależy, na jakich zasad chce (lub nie) dzielić się swoim interfejsem API z innymi.
Prywatne interfejsy API pomagają firmom w ulepszaniu ich produktów i usług. Dostępne są wyłącznie dla wewnętrznych programistów pracujących w organizacji lub dla autoryzowanych wykonawców. Używają oni API do do tworzenia, skalowania i integracji systemów informatycznych oraz aplikacji, z których korzysta dana firma – zarówno tych wewnętrznych, używanych w celu usprawnienia i automatyzacji procesów biznesowych, jak i programów przeznaczonych dla klientów. Firma może zastosować podejście prywatne, w przypadku, gdy chce mieć pełną kontrolę nad wykorzystaniem API.
Partnerskie interfejsy API również mają charakter prywatny, z tą różnicą, że oprócz wewnętrznych pracowników, są udostępniane także partnerom biznesowym, w celu integracji oprogramowania między dwiema firmami. Organizacja, która zdecyduje się na takie podejście, dając swoim partnerom dostęp do własnych danych, może generować dodatkowe dochody. Jednocześnie ma możliwość śledzenia i monitorowania sposobu, w jaki wykorzystane zostają jej zasoby cyfrowych.
Publiczne API, zwane też zewnętrznymi, są dostępne dla wszystkich (bezpłatnie lub za opłatą abonamentową). Prawidłowo wdrożony program publicznego interfejsu API może zwiększyć rozpoznawalność marki, zapewniając jednocześnie dodatkowe źródło przychodów.
Niezależnie od tego, czy zarządzasz istniejącymi narzędziami, czy chcesz stworzyć nowe, możesz użyć interfejsu programowania aplikacji, aby uprościć cały proces. Oto niektóre z głównych zalet wykorzystania interfejsów API:
Interfejsy API oferują potężny mechanizm przyspieszający rozwój nowych produktów i rozwiązań technologicznych. Dzięki nim programiści mogą szybko wdrożyć lub zintegrować istniejącą już funkcjonalność do tworzonego przez siebie oprogramowania. Tym samym nie muszą tracić czasu na pisanie go od zera.
Koszty budowy aplikacji różnią się w zależności m.in. od złożoności projektu oraz rodzaju zastosowanej technologii. To z kolei wpływa na czas, jaki trzeba na to poświęcić. Im więcej godzin zespół programistów musi spędzić nad opracowaniem i wdrożeniem danego rozwiązania, tym wyższa będzie jego końcowa cena.
Interfejsy API są w tym przypadku świetnym sposobem na obniżenie kosztów. Programiści, zamiast przeznaczać swój cenny czas i zasoby na samodzielne pisanie pewnych funkcji, mogą je w większości pobrać i zaimplementować z innych miejsc.
Podstawową funkcjonalnością interfejsów API jest ich łączność. Umożliwiają one różnym systemom, aplikacjom i platformom integrację, dzięki której są w stanie udostępniać między sobą dane oraz wykonywać różnego rodzaju działania.
Integracja aplikacji jest podstawą dużej części strategii automatyzacji procesów biznesowych, w przypadku których interfejsy API są niezbędnym elementem. Są spoiwem, które umożliwia różnym systemom – np. związanym z CRM, marketingiem czy sprzedażą e-commerce — łączenie się ze sobą i łatwą interakcję. Technologia zastępuje i automatyzuje wykonywane ręcznie zadania, aby zapewnić płynną wymianę danych między aplikacjami, wykorzystywanymi w firmie.
W dzisiejszym, cyfrowym świecie bardziej niż kiedykolwiek innowacje odgrywają znaczącą rolę w sukcesie firmy. W tyle pozostają Ci, którzy z nich nie korzystają. Interfejsy API to doskonałe narzędzie do tworzenia i ulepszania oferowanych usług i produktów w celu sprostania stale zmieniającym się oczekiwaniom klientów oraz nadążania za trendami technologicznymi. Dzięki temu firmy otwierają się na nowe możliwości rozwoju oraz zwiększają swoją konkurencyjność rynkową.
Wykorzystując możliwości interfejsów API, przedsiębiorstwa mogą nie tylko ulepszać procesy wewnętrzne, ale także tworzyć nowe i skuteczne sposoby interakcji z klientami. Pomagają w kreacji spersonalizowanych doświadczeń oraz odpowiadają na określone potrzeby i oczekiwania konsumentów. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, zadbaj o integrację z systemami, które są już dobrze znane Twoim odbiorcom i ułatwią im dokonanie transakcji. Np. może to być funkcja logowania za pomocą konta w mediach społecznościowych lub połączenie się z firmą kurierską, aby przyspieszyć obsługę zamówień.
Interfejsy API sprawiają, że znacznie łatwiej jest zaprojektować coś własnego lub rozwinąć dotychczasowe produkty. Są jak pomosty, dzięki którym przedsiębiorstwa mogą korzystać z usług firm trzecich do wdrażania własnych rozwiązań technologicznych. Wystarczy połączyć ze sobą różne dostępne już funkcjonalności i opakować je w zupełnie nową aplikację.
Chcesz stworzyć nową aplikację? A może potrzebujesz przeprowadzić szybką i skuteczną integrację między systemami informatycznymi Twojej firmy? W UDI wykorzystujemy istniejące już interfejsy API, a także tworzymy je od podstaw w przypadku ich braku. Powiedz nam, czego potrzebujesz, a my przygotujemy dla Ciebie wstępną wycenę projektu!
Użytkownicy każdego dnia korzystają z aplikacji Map Google do poruszania się po otaczającym ich świecie. Jednak jej API to także możliwość dla innych firm na zintegrowanie tej funkcji do własnego oprogramowania, strony lub usługi, bez konieczności samodzielnego opracowywania tej funkcjonalności od zera. Przykładem może być w tym przypadku Uber. Wykorzystuje on API Google Maps, aby umożliwić kierowcom i użytkownikom znalezienie się nawzajem, a także planuje i optymalizuje trasę przejazdu.
Dobrym i znanym przykładem wykorzystania interfejsu API jest funkcja, która umożliwia logowanie się do stron internetowych przy użyciu danych z Facebooka lub Google. To opcja, która zwiększa wygodę użytkownika, odciążając go od konieczności konfigurowania nowego konta dla każdej witryny.
Szukasz najtańszych lotów lub hotelu? A możesz chcesz porównać ceny za sprzęt elektroniczny? Witryny, które pełnią rolę porównywarek lub wyszukiwarek internetowych agregują i przeszukują wszystkie dane dzięki interfejsom API. Zapewniają one dostęp do najnowszych informacji o dostępności usług lub produktów. Autonomiczna wymiana danych i żądań interfejsów API znacznie skraca czas i wysiłek związany z ręcznym sprawdzaniem wszystkich opcji.
PayU, BLIK, DotPay i inny dostawcy usług płatności przez internet, które są powszechnie dostępne w sklepach e-commerce działają właśnie za pośrednictwem interfejsu API. Dzięki integracji klienci mogą dokonywać płatności online bez ujawniania jakichkolwiek wrażliwych danych lub udzielania dostępu osobom nieupoważnionym.
Interfejsy API wspomagają większość naszego cyfrowego życia i umożliwiają tworzenie wielu produktów i usług online. Oferują ogrom korzyści i są używane prawie wszędzie. Nie tylko umożliwiają aplikacjom łatwą i bezpieczną wymianę danych, ale takżę upraszczają i przyspieszają proces tworzenia oprogramowania oraz zachęcają do innowacji.
Interfejsy API umożliwiają firmom korzystanie z nowoczesnych technologii, które zwiększają ich wartość oraz konkurencyjność. Dzięki automatyzacji mogą gromadzić istotne dla biznesu dane, ułatwiające podejmowanie decyzji i prowadzenie różnego rodzaju działań, pozwalają lepiej zarządzać doświadczeniami klientów oraz ulepszać własne zasoby technologiczne.